Mazal tov to our Australia Day honorees!
search
Australia Day Honours

Mazal tov to our Australia Day honorees!

44 Jewish Australians have been recognised with Australia Day Honours for their outstanding service and contributions to society. Full interviews with recipients in Thursday's AJN.

2020 Australia Day Honours recipients:

OFFICER OF THE ORDER (AO)

Ilana ATLAS, NSW
For distinguished service to the financial and manufacturing sectors, to education, and to the arts.

 

 

Professor Roy ROBINS-BROWNE, VIC 
For distinguished service to medical education and research in the field of microbiology and immunology, and to professional groups.

 

Professor Rachelle BUCHBINDER, VIC
For distinguished service to medical education in the fields of epidemiology and rheumatology, and to professional associations.

 

Peter FRITZ AM, NSW 
For distinguished service to business, particularly to information technology and communications, and to public policy.

 

 

 

Graham GOLDSMITH, VIC
For distinguished service to the community through philanthropic foundations, to education, and to the banking and employment sectors.

 

 

Robert GOOT AM, NSW
For distinguished service to the Jewish community through executive roles with educational, cultural and social welfare bodies.

 

 

Emeritus Professor Mitchell GUSS, NSW 
For distinguished service to education and scientific research in the field of molecular bioscience, and to professional organisations.

 

Sam LIPSKI AM, VIC
For distinguished service to the community through the promotion of strategic philanthropy, to education, and to Australia-Israel relations.

 

Professor Jeffrey ZAJAC, VIC 
For distinguished service to medical research and education, particularly in the field of endocrinology, and to professional societies.

 

MEMBER OF THE ORDER (AM)

Bettina ARNDT, NSW
For significant service to the community as a social commentator, and to gender equity through advocacy for men.

 

 

Deborah CONWAY, VIC
For significant service to the performing arts as a singer, songwriter and producer.

 

 

Dr Erica FRYDENBERG, VIC
For significant service to psychology as a researcher, educator and adviser.

 

 

Emeritus Professor Anthony GUTTMANN, VIC
For significant service to mathematical sciences, and to education.

 

 

Bella HIRSHORN, VIC
For significant service to the Jewish community, and to women.

 

 

 

David JACOBS, NSW
For significant service to Australia-Japan relations, and to business.

 

 

 

Rabbi Zalman KASTEL, NSW
For significant service to interfaith and intercultural understanding and acceptance.

 

 

 

Professor Martin KRYGIER, NSW
For significant service to legal education, and to professional associations.

 

 

Rosie LEW, VIC
For significant service to the community, and to philanthropy.

 

 

 

 

Robin (Bobbi) MAHLAB, NSW 
For significant service to women, to publishing, and to philanthropy.

 

 

 

David PARATZ, QLD
For significant service to the Jewish community of Queensland, and to the law.

 

 

The late Jeremy SPINAK, NSW
For significant service to the Jewish community, to multicultural relations, and to interfaith dialogue.

 

 

Julie STEINER, NSW
For significant service to business through a range of roles.

 

 

 

 

Dr Robert SWARD, VIC
For significant service to primary industry, to gene technology, and to the Jewish community.

 

 

MEDAL OF THE ORDER (OAM)

Yossi ARON, VIC
For service to the Jewish community of Victoria.

 

 

 

 

Charles ARONSON, NSW
For service to the Jewish community of New South Wales.

 

 

 

 

Joel BECKER, VIC 
For service to literary organisations.

 

 

 

 

 

Albert BENSIMON, SA
For service to business, and to the community.

 

 

 


Harry BETTER, VIC

For service to the Jewish community of Victoria.

 

 

 

 

 

Paulette CHERNY, VIC
For service to the Jewish community of Victoria.

 

 

 

 

Anthony CLIFFORD, USA
For service to the Jewish community of Sydney.

 

 

 

 

Roger CLIFFORD, NSW
For service to the Jewish community of Sydney.

 

 

 

Rabbi Dr Jeffrey COHEN, NSW
For service to community health, and to interfaith organisations.

 

 

 

Marlis COHEN, VIC
For service to the Jewish community.

 

 

 

 

 

Thomas DANOS, VIC
For service to the law, and to the community.

 

 

 

 

Judy FEIGLIN, VIC
For service to the Jewish community.

 

 

 

 

Judith FERBER, QLD 
For service to the performing arts.

 

 

 

 

Dr Hazel GOLDBERG, NSW
For service to respiratory medicine.

 

 

 

 

Peter KAHN, NSW
For service to community history.

 

 

 

 

 

Ronald ROSENBERG, NSW
For service to veterans, and to the community.

 

 

 

Brian ROSENGARTEN, VIC
For service to community health.

 

 

 

Tamara (Timmy) RUBIN, VIC
For service to the Jewish community of Melbourne.

 

 

 

 

 

Robert SELINGER, NSW
For service to the community, and to education.

 

 

 

 

Sam SHARMAN, VIC
For service to the Jewish community of Melbourne.

 

 

 

 

Adira WERDIGER, VIC
For service to the Jewish community of Victoria.

 

 

 

Full coverage in this week’s AJN, out Thursday.

read more:
comments